Wednesday, August 15, 2012

Stevie dobývá Evropu


To že se v Evropě konečně podařilo alespoň částečně porazit cukrářskou lobby, jste už asi patrně slyšeli. Nejdříve povolila používání Stevie v potravinářství Francie a konečně listopadu minulého roku bylo konečně povolení vydáno také Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin. Na využití Stevie to mělo skutečně obrovský dopad. Jenom za první polovinu tohoto roku se totiž začalo vyrábět více než 200 druhů potravin se Stevií. Mezi těmito produkty však rozhodně nejsou jenom nějaké alternativní doplňky, nebo malé značky, ale takoví giganti jako Unilever, který používá nyní Stevii do jednoho ze svých kečupů, nebo dokonce Danone se svým jogurtem DanVia.
To je však teprve začátek a jistě se budou postupně přidávat další velké firmy a kdo ví, třeba se jednou dočkáme Stevie i v Coca Cole.
Obezita je stále se zhoršujícím problémem, který se stal skutečnou metlou západní civilizace a Stevie je bezpochyby jedním z těch nástrojů, který nám může v tomto boji pomoci zvítězit. JE dobře, že už si to začínají uvědomovat i lidé na důležitých místech a cukrářská lobby snad konečně ztrácí pevnou půdu pod nohama, možná je jenom škoda, že to muselo trvat tak neskutečně dlouhou dobu a bohužel to tak nejspíše nepřímo stálo i velké množství lidských životů.
No Stevie Sladká je sice již nyní velmi zajímavý produkt, ale je dobré, že vědci stále pracují na jejím vylepšování a pěstují čím dál lepší odrůdy. V současné době se pracuje na něčem, čemu vědci říkají Stevie 3.0 a mělo by se jednat o extrakt s ještě dokonalejší chutí, než je tomu u dnes nejlepšího extraktu Rebaudioside A. Právě s nástupem tzv. Stevie 3.0 by mělo dojít už ke skutečně masovému využívání Stevie, která tak naprosto nahradí cukr ve všech oblastech, kde je v potravinách potřeba jenom jeho sladkosti.

No comments:

Post a Comment